• Strona główna Strona główna
  • Strefa PRACOWNIK
Header
  • Aktualności
  • Nasi absolwenci
  • System Zapewnienia Jakości Kształcenia
  • Badania naukowe
  • Projekt ZAMAT
  • Inżynieria Materiałowa - kierunek zamawiany
  • Baza laboratoryjna
  • Dydaktyka
  • Zakłady
  • Pracownicy
  • Publikacje
  • Współpraca
  • Galerie zdjęć
  • Kontakt
    z Instytutem
  • Strefa PRACOWNIK
WPISZ SZUKANĄ FRAZĘ

LOSOWE ZDJĘCIE

"Inauguracja roku akademickiego 2017/2018"

Godło Politechniki Śląskiej

Logo wydziału

Logo PBN

Logo Inżynieria Materiałowa

Logo PTSt

Logo X STERMAT

Logo POLON

Logo PBN

Instytut Inżynierii Materiałowej współpracuje w zakresie badań oraz dydaktyki z licznymi krajowymi i zagranicznymi uczelniami oraz ośrodkami naukowo-badawczymi. Informacje na temat niektórych z nich przedstawiono poniżej.
Vysoká škola báňská — Technická univerzita Ostrava (Republika Czeska)

VŠB – Politechnika w Ostrawie - czwarta najstarsza instytucja szkolnictwa wyższego w Republice Czeskiej. Jego poprzedniczką była Szkoła Górnicza w Pribramie, która powstała na mocy cesarskiego dekretu w roku 1849. W roku 1945 Uniwersytet Górniczy został przeniesiony do Ostravy i od tego czasu odgrywa kluczową rolę w rozwoju i restrukturyzacji Północnych Moraw oraz Śląska.


Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg (Niemcy)

Otto-von-Guericke-Universität w Magdeburgu został założony w 1993 roku i jest jedną z najmłodszych niemieckich uczelni. Powstał na bazie trzech istniejących znacznie wcześniej w tym mieście uczelni:Uniwersytetu Technicznego, Akademii Medycznej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej.


Hochschule Osnabrück (Niemcy)

Hochschule Osnabrück została utworzona 1.01.2003 roku. Na Uczelni są 3 wydziały 2 departamenty oraz 1 instytut.


Fachhochschule Münster (Niemcy)

Fachhochschule Münster jest uczelnią z długą tradycją kształcenia. Została utworzona w roku 1971 poprzez połączenie państwowych i prywatnych szkół inżynierskich oraz instytucji związanych z kształceniem zawodowym. Obecnie jest jedną z największych i najbardziej znanych wyższych szkół zawodowych w Republice Federalnej Niemiec. Na 15 wydziałach kształci się w niej ponad 9000 studentow. Kadra naukowa liczy 650 osób.

Nasz Instytut współpracuje z tą uczelnią w zakresie badań szkieł fluorkowych i tleno-fluorkowych oraz badania właściwości emisyjnych luminoforów.


Technical University-Eindhoven (Holandia)

Założony w 1956 przez holenderski rząd pod nazwą Technische Hogeschool Eindhoven (THE), jako druga uczelnia techniczna w tym kraju. Studiuje w nim obecnie 7200 osób, zatrudnia ponad 3000 osób, w tym 240 profesorów. Rocznie wydaje 3000 publikacji naukowych.


TU Bergakademie Freiberg (Niemcy)

Technische Universität Bergakademie Freiberg kształci ponad 4 tysiące studentów. Założony w 1765 roku przez Franza Xavera, regenta Saksonii, jest najstarszą tego typu uczelnią na świecie. To jego pracownicy odkryli dwa pierwiastki chemiczne - Ind oraz German.

Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii ma podpisaną umowę z Bergakademie Freiberg o podwójnym dyplomie. W jej ramach  umowy liczne grono studentów kierunku inżynieria materiałowa uzyskała taki dyplom. Są wśród nich także nasi obecni doktoranci. 


Ecole Centrale Paris (Francja)

Najstarsza i najbardziej prestiżowa szkoła inżynieryjna we Francji, założona w 1829 roku. Posiada tak znakomitych absolwentów jak Gustaw Eiffel, Louis Blériot czy André Michelin. Obecnie kształci 1394 studentów.


National Physical Laboratory w Londynie (Wielka Brytania)

Współpraca w zakresie badań i wdrażania powłok żaroodpornych.


Cranfield University (Wielka Brytania)

Uniwersytet publiczny, założony w niewielkiej miejscowości Cranfield, w byłej bazie RAF. Jego poprzednikiem był College of Aeronautics. Kształci ponad 4000 studentów. Partner Zakładu Materiałów Metalicznych w badaniach powłok żaroodpornych.


Katedra Inżynierii Materiałowej i Spajania - Politechnika Gdańska (Polska)

Powstała w 1946 roku, początkowo jako Katedra Metaloznawstwa i Materiałoznawstwa.

Współpraca w zakresie analiz składu chemicznego oraz degradacji materiałów w petrochemii.


Swerea KIMAB Stockholm (Szwecja)

Swerea KIMAB jest najstarszym przemysłowym instytutem naukowym w Szwecji założonym w roku 1921. W roku 2004 podjęto pierwszy krok mający na celu połączenie w jedną organizację dwóch instytutów: Korrosions- och Metallforskningsinstitutet (KIMAB) i Korrosionsinstitutet. Obecnie w grupie Swerea działają cztery instytuty naukowo-badawcze: Swerea IVF, Swerea KIMAB, Swerea SICOMP oraz Swerea SWECAST.

Instytut współpracuje z Swerea KIMAB w zakresie: modelo­wanie struktury materiałów oraz metody analizu obrazów w SEM I TEM, zastosowanie metod materiałografii i fraktografii ilościowej w badaniach mechanizmów zużycia i de­kohezji materiałów.


Universitat di Cassino (Włochy)

Założony w 1979 roku, kształci 19 tys. studentów, a w kadrze pracowniczej jest 175 profesorów. Posiada bogate zbiory biblioteczne - pond 65 tys. książek w 9 bibliotekach. Zakres współpracy: metody badań właściwości mechanicznych materiałów oraz fraktografia ilościowa.


Buehler Ltd. (Stany Zjednoczone)

Firma Buehler jest jednym z najważniejszych światowych producentów urządzeń oraz materiałów eksploatacyjnych stosowanych w różnych dziedzinach materiałografii. Instytut Nauki o Materiałach współpracuje z firmą Buehler w zakresie doskonalenia metod ilościowej oceny struktury. Jednym z elementów tej współpracy jest prowadzona w ramach Round Robin Test ocena powtarzalności i odtwarzalności metod metalografii ilościowej.  


Brunel, the University of West London (Wielka Brytania)

Międzynarodowy program współpracy TEMPUS (PHARE) z Department of Materials Technology oraz Wydziałem Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.


Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego - Politechnika Rzeszowska (Polska)
Laboratorium zostało otwarte we wrześniu 2007 roku i jest jedną z najnowocześniejszych tego typu w Polsce. Realizowane są w nim prace naukowo - badawcze przez zespoły pracowników naukowych uczelni zrzeszonych w Centrum Zaawansowanych Technologii AERONET "Dolina Lotnicza" i Centrum Zaawansowanych Technologii i Materiałów CAMAT oraz kadrę inżynieryjno-techniczną zakładów przemysłowych Doliny Lotniczej w zakresie wysoko zaawansowanych technologii.

Instytut Nauki o Materiałach współpracuje z Laboratorium w zakresie badań żarowytrzymałych nadstopów niklu i kobaltu oraz badań zjawisk zachodzących podczas obróbki cieplnej stopów magnezu.

Akademia Górniczo-Hutnicza (Polska)

Jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce, z siedzibą w Krakowie; powstała w 1919 roku. Kontynuuje tradycje Akademii Górniczej założonej w Kielcach przez Stanisława Staszica, która istniała w latach 1816-1826. W 50. rocznicę powstania nadano AGH Jego imię.

Współpraca w zakresie odlewnictwa żeliw, powłok żaroodpornych, powłok odpornych na ścieranie oraz w zakresie modelowania procesów przeróbki plastycznej w materiałach odkształcanych na gorąco.


Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach (Polska)

Funkcjonuje od 1952 roku jako główny ośrodek badawczo-rozwojowy polskiego przemysłu metali nieżelaznych; był współtwórcą przemysłu metali nieżelaznych w Polsce, jego rozwoju i modernizacji technologicznych. Podstawowy wysiłek badawczy skupiony jest na pracach badawczo-rozwojowych przewidzianych do bezpośredniego zastosowania lub wykorzystania w przemyśle. Współpraca w zakresie kształtowania struktury i właściwości stopów miedzi.


Wojskowa Akademia Techniczna (Polska)

Akademia działa od 1951 roku, tradycją nawiązując do wcześniejszych uczelnii. Od 2002 roku przyjmuje w swoje mury również osoby cywilne, które nie muszą po zakończeniu nauki służyć w wojsku. Obecną strukturę uczelni tworzą wydziały akademickie: Wydział Cybernetyki, Wydział Elektroniki, Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji, Wydział Mechaniczny i Wydział Mechatroniki oraz Instytut Optoelektroniki.

Z Instytutem Nauki o Materiałach trwa współpraca w zakresie materiałów kompozytowych na bazie faz międzymetalicznych oraz wytwarzania powłok metodami natryskiwania cieplnego.


Uniwersytet Śląski (Polska)

Uczelnia powstała w 1968 roku i jest jedną z największych w Polsce. Poszczególne obiekty i wydziały funkcjonują w różnych miastach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Kształci ponad 40 tyś. studentów.

Instytut Nauki o Materiałach prowadzi współpracę w zakresie badań charakterystyki substruktury oraz składu fazowego materiałów na osnowie faz międzymetalicznych.


Zakład Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej - Politechnika Białostocka (Polska)
Zakład Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej został powołany 1 października 2009 roku. Powstał z podziału Katedry Inżynierii Materiałowej i Technologii Maszyn, która została utworzona w październiku 2006 roku.

Współpraca: badania tribologiczne implantów oraz procesów wyciągania włókien światłowodowych.

Katedra Mechaniki Stosowanej - Politechnika Śląska (Polska)

Współpraca w zakresie biomechaniki stawu kolanowego.




Instytut Spawalnictwa w Gliwicach (Polska)

Misją Instytutu, który powstał w 1945 roku, jest rozwój wiedzy w dziedzinie spawalnictwa oraz wspomaganie przemysłu krajowego poprzez świadczenie najwyższej jakości usług w zakresie łączenia metali i tworzyw termoplastycznych oraz cięcia termicznego i metod pokrewnych w celu zapewnienia wysokiej jakości i konkurencyjności wyrobów spawanych w kraju i na rynkach zagranicznych.

Współpracujemy z Instytutem Spawalnictwa w zakresie spawania laserowego, obróbki laserowej powierzchni oraz wytwarzania stopów na osnowie fazy międzymetalicznej TiAl oraz w zakresie drutów rdzeniowych do natryskiwania cieplnego i napawania.


Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu (Polska)
Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy to państwowa jednostka badawczo-rozwojowa realizująca zdania o charakterze badań podstawowych, stosowanych oraz prac wdrożeniowych w zakresie zaawansowanych technologii z obszarów: budowy i eksploatacji maszyn, inżynierii materiałowej, ochrony środowiska oraz inżynierii systemów.

Współpracujemy w zakresie opracowania podstaw technologii wytwarzania dyfuzyjnych powłok aluminidkowych oraz Pt-Al modyfikowanych hafnem na stopach niklu z zastosowaniem techniki próżniowej.

Instytut Metalurgii Żelaza w Gliwicach (Polska)
Instytut wywodzi się od Instytutu Naukowo-Badawczego im. Stanisława Staszica, który powołano w 1945, a rok później ustanowiono jego siedzibę w Gliwicach. Na początku działalności odbudowywał polskie hutnictwo po zniszczeniach II wojny światowej. W kolejnych dekadach uczestniczył w upowszechnianiu postępu techniczno-technologicznego w hutnictwie, a w III Rzeczpospolitej włączył się w prace na rzecz restrukturyzacji krajowego hutnictwa.

W 2007 zatrudniał 102 pracowników w pełnym- i 7 pracowników w niepełnym wymiarze godzin, z czego 71 zaangażowanych było w działalność badawczą.

Z Instytutem Metalurgii Żelaza współpracujemy w zakresie technologii przetwarzania stopów na osnowie faz międzymetalicznych.

Instytut Odlewnictwa w Krakowie (Polska)

Od 1946 roku Instytut jest wiodącym ośrodkiem badawczo-rozwojowym dla polskiego odlewnictwa.
Prowadzi m.in. prace badawczo-rozwojowe i doradztwo w zakresie metalurgii i technologii produkcji odlewów z różnych tworzyw odlewniczych (żeliwo szare, stopowe, sferoidalne i wermikularne, staliwo, stopy aluminium, miedzi, magnezu, cynku, cyny, indu, tytanu, niklu, kobaltu oraz metalowych materiałów kompozytowych).

Z Instytutem Odlewnictwa współpracujemy w zakresie opracowania podstaw nowoczesnych tworzyw i procesów technologicznych w odlewnictwie.


Politechnika Warszawska (Polska)

Jedna z największych uczelni technicznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W swej tradycji nawiązuje do roku 1826, kiedy to istniała w Warszawie Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego. W 1898 rozpoczął działalność Instytut Politechniczny w Warszawie, z rosyjskim językiem wykładowym, z którego w 1915 powstała Politechnika Warszawska. Obecnie kształci około 30 tyś. studentów.

Instytut Nauki o Materiałach prowadzi z Politechniką Warszawską współpracę w zakresie badań nad stopami Ti-C oraz w zakresie kształtowania mikrostruktury i właściwości odlewniczych stopów magnezu przeznaczonych do pracy w temperaturze podwyższonej, odlewanych ciśnieniowo metodą gorąco-komorową oraz w zakresie odlewania precyzyjnego, strukturalnych kryteriów oceny jakości odlewanych precyzyjnie elementów silników lotniczych ze stopów niklu i stopów kobaltu, uplastycznienia dwufazowych stopów tytanu przez wodór poprzez rozdrobnienie ziarna podczas wysokotemperaturowej obróbki wodorowej oraz w zakresie zjawisk zniszczenia wodorowego w stalach dla energetyki.


Instytut Metali Nieżelaznych, Oddział Metali Lekkich w Skawinie (Polska)

Oddział Metali Lekkich w Skawinie jest samodzielną placówką naukowo-badawczą będącą częścią holdingu Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach, od ponad 50 lat zajmujący się tematyką badawczą związaną z przetwórstwem aluminium i stopów aluminium.

W Instytucie w Skawinie zatrudnionych jest 40 pracowników, z czego pracami badawczymi zajmuje się 25 osób.

Współpracujemy w zakresie wytwarzania elementów ceramicznych do urządzeń do odlewania alumium i jego stopów.


^Do góry^ Strona główna
Instytut Inżynierii Materiałowej - 2017